• петок, 19 јули 2024

Приведен крадец во Скопје, одреден му е притвор

Приведен крадец во Скопје, одреден му е притвор

Скопје, 17 јуни 2024 (МИА) - Полициски службеници од ЕВР Карпош денеска го лишиле од слобода Б.Б. (44) и против него е поднесена кривична пријави поради основано сомнение дека сторил четири кривични дела на територијата на Скопје, соопштија од МВР.

Од МВР појаснуваат дека Б.Б е осомничен за сторено едно кривично дело „кражба" предвидено и казниво по чл. 235 од КЗ на РСМ, едно кривично дело „одземање моторно возило" предвидено и казниво по чл. 242 од КЗ на РСМ и две кривични дела „тешка кражба" предвидени и казниви по чл. 236 од КЗ на РСМ.

Сторителот е изведен пред Судија за претходна постапка, кој му одредил мерка притвор во траење од осум дена, а пронајдените предмети, меѓу кои и едно возило, се вратени на оштетените лица. цр/нд/

Фото: МИА архива

 

 

Можно е и ова да ти се допаѓа

Остани поврзан