• недела, 14 јули 2024

Демонстрации против Владата на Нетанјаху во Ерусалим

Демонстрации против Владата на Нетанјаху во Ерусалим

Ерусалим, 17 јуни 2024 (МИА) - Илјадници демонстранти се собраа вечерва пред зградата на израелскиот Парламент во Ерусалим, повикувајќи на предвремени избори и договор со палестинската група Хамас за ослободување на заложниците од Појасот Газа.

Според локалните медиуми, демонстрантите втор ден по ред блокирале голем број клучни автопати и патишта со своите автомобили.

По демонстрациите, на кои треба да зборува новоизбраниот лидер на лабуристите Јаир Голан, демонстрантите планираат да маршираат до резиденцијата на премиерот Бенјамин Нетанјаху, пишува „Тајмс оф Израел“. рп/

Фото: МИА архива

Остани поврзан