• вторник, 26 септември 2023

Фјури му испрати договор на Џошуа за борба на „Вембли“

Фјури му испрати договор на Џошуа за борба на „Вембли“

Лондон, 28 мај 2023 (МИА) – Светскиот боксерски првак во тешка категорија во верзијата WBC, Британецот Тајсон Фјури (34), рече дека му испратил договор на сонародникот Ентони Џошуа (33) за пресметка која би се одржала на лондонскиот стадион „Вембли“ во септември.

Фјури последен пат влезе во рингот во декември лани кога ја задржа светската титула со прекин во 10. рунда против Британецот Дерек Чисора.

Фјури му понуди на двократниот светски првак Џошуа да ги вкрстат ракавиците во „Борба за Британија“, но минатиот октомври се повлече од предлогот со образложение дека неговиот сонародник не го потпишал договорот во предвидениот рок.

„Тоа е борба која сите сакаат да ја видат, вклучувајќи ме и мене“, порача Фјури во објавата на Инстаграм. ег/ссм/

ФОТО:Твитер

Остани поврзан