• вторник, 26 септември 2023

Сијарто: На Самитот на НАТО е може да се разговара за прием на Украина

Сијарто: На Самитот на НАТО е може да се разговара за прием на Украина

Будимпешта, 1 јуни 2023 (МИА) – Приемот на Украина во НАТО не може да биде на дневен ред на Самитот во јули во Вилнус, изјави шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто изјави дека приемот на Украина во НАТО не може да биде на дневен ред на Самитот во јули во Вилнус.

- Мораме да бидеме крајно јасни за тоа прашање: прием во НАТО на држава што е во војна, не може да биде вклучен во агендата, напиша Сијарто на Фејсбук. 

Тој додаде дека не треба да се разговара и за можниот распоред за прием на Украина во НАТО. ми/

фото: ЕПА

Остани поврзан